Remont dwóch pawilonów

10 stycznia 2025 0 Comments

W ramach poprawy efektywności energetycznej, na terenie MSCZ w Pruszkowie, prowadzony jest remont dwóch pawilonów. Budynki nr 1 i 7B, właśnie przechodzą gruntowne zmiany. Obiekty są modernizowane, docieplane, wymieniana jest stolarka okienna oraz instalacje wewnętrzne. Zadanie finansowane jest ze środków Sejmik Województwa Mazowieckiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz środków własnych szpitala. Remont, z uwagi na zabytkowy charakter całego kompleksu szpitalnego, prowadzony jest pod stałym nadzorem konserwatora zabytków. Całkowita wartość inwestycji to blisko 73 mln.zł.

Gdzie uzyskać pomoc psychologiczną i psychiatryczną?

31 grudnia 2024 0 Comments

Osoby w kryzysie psychicznym, potrzebujące pomocy psychologa, terapeuty lub psychiatry lub zmagające się z uzależnieniem mogą uzyskać szybką pomoc. Informacje, gdzie się zgłosić publikujemy poniżej.

Pomoc dla dzieci i młodzieży doświadczających kryzysów i zaburzeń psychicznych

Pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna i psychiatryczna dla dzieci i młodzieży udzielana jest na trzech poziomach referencyjnych:

  • I poziom – pomoc w warunkach ambulatoryjnych udzielana przez psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych (blisko 500 zespołów i ośrodków)
  • II poziom – opieka dzienna lub w warunkach ambulatoryjnych w poradni zdrowia psychicznego pod kierunkiem lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych (blisko 200 ośrodków)
  • III poziom – opieka w szpitalu, w stacjonarnym oddziale psychiatrycznym. Pomocy w nim udzielają lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci zajęciowi (ponad 30 ośrodków).

Zobacz mapę punktów pomocy:

https://pacjent.gov.pl/artykul/leczenie-psychiatryczne-mlodziezy-i-dzieci

Informacje o miejscach udzielania świadczeń można uzyskać przez całodobową Telefoniczną Informację Pacjenta, pod numerem telefonu: 800 190 590

Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży:

Dzieci i młodzież mają możliwość skorzystania z anonimowego, bezpłatnego Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży pod numerem 116111. Telefon prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Pomoc dostępna jest także w formie czatu poprzez stronę: https://116111.pl/

Dziecięcy Telefon Zaufania prowadzi też Rzecznik Praw Dziecka: 800 12 12 12

Pomoc psychologiczna dla dorosłych

Osoba dorosła, która ukończyła 18 lat, może skorzystać ze świadczeń w centrum zdrowia psychicznego (CZP), jeśli takie istnieje na obszarze jej zamieszkania. Aby to zrobić, należy zgłosić się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego (PZK) funkcjonującego w ramach centrum. Czekają tam specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra. Pacjent nie potrzebuje skierowania, nie musi się też zapisywać, zapowiadać swojego przyjścia ani wcześniej się rejestrować.

Na terenie kraju poza obszarem działań CZP możliwe jest korzystanie z porad psychiatry w ramach poradni zdrowia psychicznego. Informacje o miejscach udzielania świadczeń można uzyskać przez całodobową Telefoniczną Informację Pacjenta, pod numerem telefonu: 800 190 590

Więcej informacji o pomocy psychologiczno-psychiatrycznej

https://pacjent.gov.pl/opieka-psychiatryczna

Centrum Wsparcia dla osób dorosłych

Każda osoba potrzebująca wsparcia i pomocy w stanach wystąpienia kryzysu psychicznego, może skorzystać z Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym, prowadzone przez Fundację Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Centrum oferuje całodobową, bezpłatną dostępność i pomoc pod nr telefonu 800 70 2222
oraz internet (e-mailowo poprzez czat, videorozmowę oraz stronę internetową https://centrumwsparcia.pl/centrum-wsparcia/). Na stronie dostępny jest grafik dyżurowania specjalistów tj.: psychiatry, prawnika, pracownika socjalnego, terapeuty uzależnień, asystenta zdrowienia, seksuologa.

Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia 800 199 990 oferuje wsparcie osobom z problemami związanymi z uzależnieniem i ich bliskich, oraz rozmowę z wykwalifikowanymi konsultantami celem uzyskania informacji na temat leczenia, terapii i innych form pomocy. Telefon Zaufania jest dostępny dla osób z całej Polski i działa codziennie w godzinach 16.00-21.00. Pomoc udzielana przez telefon jest anonimowa, bezpieczna i oparta na zasadzie zaufania. Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia prowadzony jest przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

W sytuacji kryzysowej można także skorzystać również z pomocy całodobowego telefonu wsparcia emocjonalnego nr 116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny oraz online na stronie platforma 116sos.pl.

W nagłej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia:
•    dzwoń na numer alarmowy 112
•    dzwoń na pogotowie ratunkowe 999
•    udaj się na najbliższą izbę przyjęć w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny
•    udaj się na SOR (szpitalny oddział ratunkowy) w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny.

Wykaz_Centrum_Zdrowia_Psychicznego-1

Koncert Świąteczny

18 grudnia 2024 0 Comments

Już w najbliższy piątek – 20 grudnia 2024r., o godzinie 19.00 zapraszamy na Koncert Świąteczny, który odbędzie się w Pałacyku nad Utratą. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy „Obecność 4.0”

17 grudnia 2024 0 Comments

Wernisaż wystawy „Obecność 4.0”, zorganizowzny w Pałacyku nad Utratą, cieszył się dużym zainteresowaniem. W wydarzeniu udział wzięli studenci, arteterapeucie oraz zaproszeni goście. Podczas otwarcia wystawy głos zabrali Czesław Ducki – dyrektor Naczelny MSCZ w Pruszkowie, Aleksandra Plaskota- arteterapeuta oraz dr Maria Pałuba. Podczas blisko trzygodzinnego spotkania, uczestnicy wzięli udział w panelu dyskusyjnym poświęconym przyszłości artetereapi.

Nominacje doktorskie

12 grudnia 2024 0 Comments

Miło nam poinformować, że troje lekarzy z Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza otrzymało tytuły doktora nauk medycznych. Doktor Magdalena Janoska-Jaździk, doktor Magdalena Dutsch – Wicherek oraz doktor Michał Piotrowicz, na co dzień pracują w oddziałach MSCZ w Pruszkowie. Nowo mianowani doktorzy, otrzymali gratulacje oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyli Czesław Ducki – dyrektor Naczelny MSCZ oraz Paweł Kołodziej z-ca dyr ds. Lecznictwa.

Spotkanie kierowników placówek leczenia uzależnień

9 grudnia 2024 0 Comments

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia (WOTUW), zorganizował naradę kadry kierowniczej z 29 placówek leczenia uzależnień z województwa Mazowieckiego. W czasie spotkania, omówiono najważniejsze problem z jakimi spotykają się ośrodki terapeutyczne. Podczas panelu dyskusyjnego, wysłuchano prelekcji Doroty Reguły – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychoterapii uzależnień na temat „zmian w lecznictwie uzależnień”.

Jednym z gości panelu był Czesław Ducki – dyrektor Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia w Pruszkowie. W trakcie spotkania, przedstawiciele ośrodków zwrócili uwagę na zjawiska z jakimi spotykają się na co dzień pracownicy ośrodków. Głównymi problemami zgłaszanym przez kadrę kierowniczą były m.in.: brak wykwalifikowanych terapeutów, brak lekarzy psychiatrów, niewystarczające kontrakty z NFZ. Jak podkreślono, zjawiska te wpływają niekorzystnie na proces terapeutyczny.

W czasie spotkania, zwrócono również uwagę na częste odwoływanie wizyt przez pacjentów. Takie działanie powoduje odpływ kadry terapeutycznej, która otrzymuje wynagrodzenie na podstawie przeprowadzonych konsultacji i porad. Poważnym problemem, pozostaje także brak rekomendacji dotyczących stosowania testów wykrywających obecność środków psychoaktywnych. Zgłoszono również zwiększone zapotrzebowanie na przeprowadzenie konsultacji, programów terapeutycznych oraz konieczność dofinansowania superwizji zespołów terapeutycznych w placówkach.

W spotkaniu udział wzięli także :Dorota Reguła – Przychodnia Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Mławie, Beata Rasińska – Zespół Opieki Zdrowotnej „LEGIONOWO” sp.zo.o., Beata Dul – Poradnia Terapii Uzależnień Warszawa, Łukasz Czernicki – Stowarzyszenie MONAR, Agnieszka Wolańska – Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu w miejscowości Przysucha, Dorota Berndt – Dzienny Oddział Uzależnienia od Alkoholu Zespół Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Ośrodek Terapii Uzależnień Instytut Psychiatrii i Neurologii Warszawa, Bożena Kosińska – Poradnia Terapii Uzależnień Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, Radosław Zieliński – ZOZ „Szpitala Powiatowego” w Sochaczewie Poradnia Leczenia Uzależnień, Marzena Wysocka – Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Profesora Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie, Kinga Kucała – Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota, Blandyna Barankiewicz- Prejs z Poradni Leczenia Uzależnień Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. zo.o.w Otwocku, Lilianna Bielecka – Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego WARSZAWA – WAWER – Ośrodek Terapii Uzależnień, Agnieszka Łakomska – NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu, Małgorzata Żach – Poradnia MediCenter Warszawa Warszawa, Bernarda Kejres i Maria Panasewicz – Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Pruszkowie, Jerzy Jechalski – Oddział Leczenia Uzależnień SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSW w Otwocku, Aleksandra Szołdra-Kobus – poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia Warszawa, Włodzimierz Truszewski – Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu Warszawa, Rafał Karwat – Oddział Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych MSW Drewnica w Ząbkach, Julia Dempniak – Oddział Dzienny Terapii Uzależnień od alkoholu Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o., Monika Więsak – Poradnia Leczenia Uzależnień w Sokołowie Podlaskim, Agnieszka Cyran – SPZOZ w Mińsku Mazowieckim Poradnia Leczenia Uzależnień, Dorota Mitek – Zimnicka z Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu, Marzena Horchela – Poradnia Leczenia Uzależnień w Węgrowie, Katarzyna Kopeć – Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Pruszkowie, Dorota Czepek – Górecka z Przychodni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia SP ZOZ Warszawa Wola-Śródmieście, Tomasz Makowski – Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Wołominie.

Umowa współpracy podpisana

6 grudnia 2024 0 Comments

Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia (MSCZ) w Pruszkowie jest jednym z największych szpitali psychiatrycznych w kraju. Leczy się tutaj blisko tysiąc pacjentów, którymi na co dzień opiekuje się grono specjalistów. W trosce o zapewnienie napływu profesjonalnych kadr, dyrekcja MSCZ, podpisała umowę o współpracy z Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie.

Umowę podpisali lek. med. Czesław Ducki – dyrektor Naczelny MSCZ w Pruszkowie, lek. med. Paweł Kołodziej – z-ca dyrektora ds. lecznictwo oraz prof. Konrad Janowski – rektor AEH w Warszawie i prof. Piotr Fiedor z AEH w Warszawie.

W ramach szkolenia studentów oraz zabezpieczeniu napływu wykwalifikowanej kadry, MSCZ w Pruszkowie, zawarł do tej pory umowy o współpracy m.in. z : Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uczelnia Łazarskiego, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej czy Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Liderzy Zarządzania

5 grudnia 2024 0 Comments

Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Pruszkowie, po raz pierwszych w historii zajęło dziesiąte miejsce w ogólnopolskim rankingu przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita i BFF Banking Grup. 👏

Tytuł „Lidera Zarządzania”, przyznawany jest dla najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w Polsce w kategorii szpitali z kontraktem NFZ o wartości od 100 do 199 mln zł. Głównym celem projektu jest wyróżnienie placówek, które dobrze radzą sobie pod względem finansowym i jednocześnie prezentują wysoką jakość usług medycznych oraz możliwie najlepszą opiekę nad pacjentami.

Wyróżnienie zostało przekazane 21 listopada 2024 r. podczas uroczystej gali w Teatrze Scena Monopolis w Łodzi na ręce dr Czesława Duckiego – Dyrektora Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia w Pruszkowie.

Ochrona i kondycja polskiego rynku zdrowia – panele dyskusyjne na PGE Narodowy.

4 grudnia 2024 0 Comments

Czesław Ducki – Dyrektor Naczelny Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia w Pruszkowie, wziął udział w panelach dyskusyjnych zorganizowznych na terenie PGE Narodowy. Panele przygotowane zostały przez Kongres Społeczno – Gospodarczy Be Value oraz Be SAFE. „Stresor gorszy niż wirus. Jak chronić zdrowie psychiczne dorosłych i dzieci” oraz „Priorytet Zdrowie – jak zdiagnozować i wyleczyć polski rynek zdrowia” – to główne problemy, na których skupili się paneliści w czasie swoich wystąpień.

Siła Kultury dla Ciebie

28 października 2024 0 Comments

W Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im prof. J. Mazurkiewicza w październiku w ramach programu edukacji kulturalnej z misją wspierania zdrowia psychicznego ”Siła Kultury dla Ciebie” odbywały się liczne wydarzenia artystyczno-terapeutyczne skierowane do społeczności szpitala. W dniu 10.10.2024r, w Pałacyku nad Utratą uroczyście dokonano otwarcia Festiwalu Arteterapii.

Festiwal Arteterapii jest skierowany do społeczności szpitala, pacjentów, personelu oraz przyjaciół, środowisk wspierających terapię przez sztukę na rzecz psychiatrii. W trakcie czterech tygodni prowadzone były na terenie szpitala spotkania z profesjonalistami prowadzącymi arteterapię, psychoterapię, mentorami sztuki, terapii, procesu leczenia w ujęciu oddziaływań wsparciowych procesu leczenia i rehabilitacji psychiatrycznej. Podsumowaniem festiwalu będzie wystawa prac twórczych powstałych w ramach działań arteterapeutycznych oraz otwarte dla społeczności spotkanie twórców tworkowskich z osobami prowadzącymi, w ramach festiwalu działania wsparciowe (warsztaty arteterapeutyczne).

Celem Festiwalu jest wskazanie istoty oddziaływań arteterapeutycznych w praktyce klinicznej. Uświadomienie jej znaczenia w procesie leczenia i rehabilitacji psychiatrycznej, jak również pokazanie wpływu poszczególnych dziedzin sztuki na obszar funkcjonowania psycho-społecznego człowieka.

Festiwal Arteterapii jest jednym z głównych obszarów działań arteterapeutycznych realizowanych cyklicznie przez Europejską Fundację Terapii przez Sztukę przez okres 3 lat (do 2026 roku), w ramach grantu pt. Siła Kultury dla Ciebie finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy patronat nad Festiwalem został objęty przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.